Kaj morate vedeti o HEV, PHEV in BEV vozilih?
Kaj imajo kratice HEV, PHEV in BEV skupnega? Predvsem dve črki. EV. Electric vehicle. Ostalo so dodatki, ki ločujejo ta vozila med seboj.
HEV (HIBRIDNO električno vozilo)
Poznamo več vrst in kombinacij. V osnovi pa so vsa HEV vozila samopolnilni hibridi in zato ne potrebujete nobene električne polnilnice ali vtičnice. V teh vrstah avtomobilov gre za kombinacijo motorja z notranjim izgorevanjem (ICE – Internal Combustion Engine) in elektromotorja (EM – Electric Motor). Vozilo je lahko gnano s pomočjo ICE motorja in mu elektromotor pomaga ali pa ICE motor služi kot generator električne energije in se vozilo premika vedno s pomočjo elektrike. Vedno pa pri takšnih avtomobilih speljujemo s pomočjo elektrike. Kapacitete baterij so nizke in omogočajo samo nekaj km vožnje v izključno električnem načinu. Statistično gledano pa v primeru mestnih voženj naredite ogromno km na elektriko, ker z bistveno nižjo obremenitvijo ICE motor samo polni baterijo.
HEV vozila so ponavadi na nivoju vozil z dizelskim pogonom.
PHEV (PLUGIN HIBRIDNO električno vozilo)
Nadgradnja HEV vozila je t.i. PHEV vozilo. Gre za priključno hibridno električno vozilo, ki ima v svoji osnovi samo večjo baterijo. Vgrajena baterija omogoča večji doseg in samostojno vožnjo samo na električni pogon. Dosegi danes (KODIAQ, SUPERB PHEV) dosegajo že 100 km izključno samo vožnje na električni pogon. V osnovi se masa vozila na račun baterijskega sklopa povečuje in na ta račun tudi nekoliko zmanjšuje prostornina prtljažnika, ker je baterijski sklop shranjen ali pod dnom prtljažnika ali pa pod zadnjo klopjo.
REGENERACIJA in polnjenje baterije (PHEV in HEV)
Avtomobili na hibridni pogon izkoriščajo pozitivne lastnosti elektro pogonov (takojšen in konstanten navor) in prednosti ICE motorjev (daljši doseg). Baterijski sklop lahko polnimo v sistemu javnih ali zasebnih polnilnic. Tudi med vožnjo se, s sistemom regeneracije (popuščanje na plinu in zaviranje) baterijski sklop polni, lahko z zelo visokimi polnilnimi tokovi, vendar ne zadošča za napolnitev samega baterijskega sklopa, kot je to možno pri HEV vozilih.
BEV (Baterijsko električno vozilo)
Vozila na električni pogon uporabljajo izključno elektriko za pogon. Nimajo vgrajenega ICE motorja. Takšna vozila v svoji uporabni dobi ne proizvajajo škodljivih emisij za okolje. V osnovi so ta vozila nekoliko težja zaradi velikih kapacitet baterij. Stroški vzdrževanja, tudi zaradi manjšega števila sestavnih delov pogonskega sklopa, so nižji. Stroški servisa in uporabe v osnovi nižji. Zaradi same polnilne infrastrukture pa je prodaja in uporaba v tem trenutku manjša od vozil z ICE pogonom. Zaradi t.i. »CHARGE in RANGE ANXIETY« je pri ljudeh še prisoten dvom. Vendar se s širjenjem ozaveščanja in analizo naših navad vseeno uporabnost vozil na izključni električni pogon lahko razširi do nekega obsega. Tudi pri EV vozilih s pridom lahko izkoriščamo princip regenerativnega zaviranje, kjer lahko tudi z velikimi polnilnimi tokovi pridobivamo nazaj domet.
Kateri pogon je idealen zame?
Predvsem je to odvisno od potreb in okoliščin posameznika, ki se odloča za nakup novega ali rabljenega vozila. Vsak pogon ima svoje prednosti in slabosti. Če prevozimo veliko število kilometrov dnevno, tedensko, mesečno, je mogoče smiselno razmišljanje o hibridnih vozilih. V kolikor potrebujemo več vozil, je mogoče smiselen nakup vozila na električni pogon kot tistega, ko opravi več mestne vožnje in se več vozi po regionalnih cestah, sploh, če doma premoremo domačo elektrarno. Kajti tam s pridom izrabljamo princip regeneracije.
V podjetju PAN JAN v svojem prodajnem asortimanu ponujamo tudi HEV, PHEV in BEV vozila. Ob nakupu takšnih vozil lahko poiščemo optimalno vozilo glede na vaše potrebe in karakteristike in značilnosti teh vozil tudi v konfiguratorjih avtomobilskih proizvajalcev ŠKODA in KIA.
Damijan Kreže